Cordwood
Polana opałowe

Anglojęzyczne terminy: stackwall i cordwood określają metodę murowania ścian z krótkich kawałków drewna (polan), dającą bardzo ciekawe efekty wizualne. Kiedy pozostawimy ścianę nieotynkowaną, przekroje drewna ładnie prezentują się na tle glinianej czy wapiennej zaprawy. Technika ta cieszy się pewnym zainteresowaniem w USA i Kanadzie, ale jej odmiany były w przeszłości rozpowszechniona w Polsce i budynki takie zachowały się na Podlasiu.

Zaletą tej techniki jest możliwość wykorzystania taniego drewna (elementy o małych gabarytach). Niestety, zapewnienie odpowiedniej termoizolacyjności wymaga budowy bardzo grubych ścian i/lub stosowania ściany dwu lub trzy warstwowej. Warto pamiętać o tym, że drewno układane włóknami w poprzek ściany ma dużo gorszą izolacyjność niż „normalnie” czyli np. w przypadku domu z bali.

Powrót do innych technologii

Działamy na rzecz rozwoju naturalnego budownictwa

Chcemy budować w Polsce więcej dobrych, trwałych domów, które nie szkodzą ludziom i środowisku.  Dążymy do używania materiałów odnawialnych, o prostym procesie produkcji, takich jak drewno, słoma, konopie, glina, czy wapno. Prowadzimy badania przy współpracy z ośrodkam naukowo-badawczymi, czerpiemy z rozwiązań stosowanych na świecie i w Europie. Należymy  do europejskiej sieci bratnich organizacji (ESBA – European Straw Building Associacion).

Kontakt z nami

Ogólnopolskie Stowarzyszenie
Budownictwa Naturalnego

Płochocińska 19/25
03-191 Warszawa

Napisz do nas
info@osbn.pl