Celuloza

Izolacje termiczne wykonane z włókien celulozowych zwanych też wełną celulozową lub fibrem to coraz częstszy sposób na docieplanie budynków. Celuloza ma doskonałe parametry izolacyjne. Współczynnik lambda dla celulozy (w zależności od producenta) waha się w granicach od 0,042 do 0,036 W/(m*K).

Najczęściej luźnym zasypem izoluje się stropy, zabudowy poddasza i ścian, czy inne trudno dostępne przestrzenie. Stosowana też jest metoda natrysku na mokro. W ten sposób ociepla się od dołu np. stropy piwnic.

Cechy celulozy:

  • ma wysoką paroprzepuszczalność

  • doskonale radzi sobie z wilgocią z powietrza odprowadzając ją na zewnątrz lub oddając do pomieszczeń, gdy powietrze staje się suche.

  • nasycenie solami boru powoduje, że jest trudno zapalna, odporna na grzyby i zupełnie nieatrakcyjna dla gryzoni

  • nie wywołuje podrażnień i reakcji alergicznych

  • wytwarzana jest przez recyking makulatury

  • jest metodą szybką w wykonaniu, choć wymaga specjalistycznego sprzętu do zasypu

Powrót do innych technologii

Działamy na rzecz rozwoju naturalnego budownictwa

Chcemy budować w Polsce więcej dobrych, trwałych domów, które nie szkodzą ludziom i środowisku.  Dążymy do używania materiałów odnawialnych, o prostym procesie produkcji, takich jak drewno, słoma, konopie, glina, czy wapno. Prowadzimy badania przy współpracy z ośrodkam naukowo-badawczymi, czerpiemy z rozwiązań stosowanych na świecie i w Europie. Należymy  do europejskiej sieci bratnich organizacji (ESBA – European Straw Building Associacion).

Kontakt z nami

Ogólnopolskie Stowarzyszenie
Budownictwa Naturalnego

Aleja Zjednoczenia 50 / U1,
01-801 Warszawa

Napisz do nas
info@osbn.pl